Moto Klub Poseidon
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Đurđevića Tara, most i skokovi sa istog ...

+2
MrvicA
wulfy
6 posters

Go down

Đurđevića Tara, most i skokovi sa istog ... Empty Đurđevića Tara, most i skokovi sa istog ...

Post  wulfy Fri Jul 30, 2010 1:32 am

Ajde da počnem sa malo istorijskih podataka. Svojevremeno je Kraljevina Jugoslavija bila putno nerazvijena i veliki procenat prevoza robe i putnika vršio se vozovima (čuveni ćiro). Od Šavnika sjevernije nije postojao put i u jednom momentu donesena je odluka da se napravi put od Šavnika, preko Žabljaka, dalje ka Pljevljima do Užičkog kraja (južnije od Užica nije postojalo puteva). Taj put je završen 1935 godine, a preko rijeke Tare izrgrađen privremeni drveni most (dosta niže postavljen nego sadašnji). Za potrebe tog puta 1937 godine počela je izgradnja objekta koji i dan danas oduzima dah, a to je most preko rijeke Tare koji je dobio ime po mjestu gdje je napravljen: Đurđevića Tara. Most je projektovao Mijat Trojanović, dok je glavni inžinjer zadužen za izgradnju mosta bio Isaac Russo. Most je završen 1940 godine i tada je nosio dva svjetska rekorda, prvi, za izgradnju najveće drvene skele (taj rekord drži i danas, i izgradnja skele je činila 40% cjene izgradnje mosta) i najveći armirano betonski luk sa rasponom od 116 m. Naravno, poslije rata je taj rekord je prešao kod nekih drugih (a mnogo kasnije taj rekord je vraćen u Jugoslaviju, danas Hrvatska, sa mostom do ostrva Krk). Ipak, svečano otvaranje mosta nije se desilo jer je završen 1940 godine, upravo pred početak II svjetskog rata.Tokom rata partizani su trebali da prekinu tu komunikaciju i rušenje mosta povjereno je inžinjeru mostogradnje Lazarau Jaukoviću koji je srušio najmanji luk (ima pet lukova). Lazar Jauković je kasnije streljan u blizini mosta. Most je obnovljen 1946 godine, a 2010 godine jedna kompanija iz Velike Britanije na najvećem luku koji je 160 metara iznad Tare montira napravu za bandži skokove ...

Elem, u ponedeljak zove kolega sa foruma da bi on pošao do Đurđevića Tare na skokove. Ja mislim, ajde da se provozam, i tako poslije dva dana oko 7:45 ranom zorom krenusmo iz Budve :mrgreen: . Prvo stajanje u Nikšiću gdje pijemo kafu

[You must be registered and logged in to see this image.]

I tu razmišljam da bih mogao i ja da se bacim sa mosta, ali nešto nisam ... Nastavljamo dalje ka Plužinu i stajemo kod skretanja za Trsu

[You must be registered and logged in to see this image.]

To je dionica uskog puta koja na prvom djelu ima razne vrste tunela: tunel raskrsnica, tunel ,,S'' krivina, tunel lijeva krivina, tunel desna kivina, tunel lijeva serpentina, tunel desna serpentina ... Na ,,sedlu'' (jednom od vrhova Durmitora) upoznajemo ekipu iz Slovenije koja je prvi put u Crnoj Gori. Hoće da vide Crno Jezero, most na Đurđevića tari i Skadarsko jezero. Mjenjamo plan i idemo sa njima do Crnog Jezera.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Tada krećemo ka Đurđevića Tari i po izlasku iz naseljenih mjesta (a prije nego što počne spust) ja malo odvrćem gas i hvata me radar. Vozio sam 81 km/h i onda slijedi papirologija i sada u roku od osam dana moram da platim kaznu. Zašto je to bitno, zato što sam tu dok sam policajcu diktirao djevojačko ime moje majke odlučio da ipak skočim ... Pripreme za skok

[You must be registered and logged in to see this image.]

visim i čekam da se spusti sajla koja će me izvući

[You must be registered and logged in to see this image.]

izgled osobe koja je iskusila osjećaj slobodnog pada

[You must be registered and logged in to see this image.]

Kolega P@ka se sprema za skok

[You must be registered and logged in to see this image.]

i tada u mom fotoaparatu crkavaju baterije. No, bilo je tu još fotoparata pa neće ovo biti jedine fotke sa ovog đira. Još nešto, kada smo prilazili mostu na mostu je bio 1 (jedan) čovjek, a dok smo se nas četvoro ređali sa skokovima gledalaca nije nedostajalo. Evo kako je izgledao most dok smo skakali

[You must be registered and logged in to see this image.]

Potom je uslijedio povratak u Budvu. Noć nas je uhvatila u Podgoricu gdje preavimo i malu pauzu da nešto pojedemo. Naparavismo 450 km na motociklima i stotinjak metara kroz vazduh. Fin dan :mrgreen:

Evo ga i video snimak

wulfy
wulfy

Posts : 158
Join date : 2009-12-15
Age : 47
Location : Budva

http://www.pontaradio.com

Back to top Go down

Đurđevića Tara, most i skokovi sa istog ... Empty Re: Đurđevića Tara, most i skokovi sa istog ...

Post  MrvicA Fri Jul 30, 2010 11:16 am

Ko što bi neko iz mase rekao "Neću više ni jedan gledat!" lol!

Đurđevića Tara, most i skokovi sa istog ... 95918 Svaka čast Đurđevića Tara, most i skokovi sa istog ... 95918
MrvicA
MrvicA

Posts : 517
Join date : 2009-12-13
Age : 46
Location : Budva

Back to top Go down

Đurđevića Tara, most i skokovi sa istog ... Empty Re: Đurđevića Tara, most i skokovi sa istog ...

Post  ivan grozni Fri Jul 30, 2010 11:27 am

Brao ti ga, crmnicanine, ni sumnjao nijesam da ces skocit!!!
cheers cheers cheers
ivan grozni
ivan grozni

Posts : 776
Join date : 2009-12-14
Age : 43
Location : Istocna Budva

Back to top Go down

Đurđevića Tara, most i skokovi sa istog ... Empty Re: Đurđevića Tara, most i skokovi sa istog ...

Post  ZoranM Fri Jul 30, 2010 5:59 pm

E sad i mi ostali Crmnicani moramo skakat...Nema nam druge...Djavolom montirase ovu lastiku
da nas sve nagrde..Moga li Wulfi s mirom sjedjet , no si ovo ucinio..?
Zaboravih : Koliko daju da covek skoci (para) ? Tesko ce se sa mnom pogodit..

ZoranM

Posts : 401
Join date : 2009-12-21

Back to top Go down

Đurđevića Tara, most i skokovi sa istog ... Empty Re: Đurđevića Tara, most i skokovi sa istog ...

Post  wrong rider Mon Aug 02, 2010 1:21 am

Moraju li i zetovi crmnički skakat Shocked
wrong rider
wrong rider

Posts : 995
Join date : 2009-12-13

Back to top Go down

Đurđevića Tara, most i skokovi sa istog ... Empty Re: Đurđevića Tara, most i skokovi sa istog ...

Post  Jocko Africa Fri Aug 06, 2010 2:57 am

Ti si vuk bez imalo foliranja........ Đurđevića Tara, most i skokovi sa istog ... 607669
Jocko Africa
Jocko Africa

Posts : 369
Join date : 2009-12-15
Age : 45
Location : Cetinje

Back to top Go down

Đurđevića Tara, most i skokovi sa istog ... Empty Re: Đurđevića Tara, most i skokovi sa istog ...

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum